Co to jest tynk gipsowy?

Suchy proszek zmieszany z wodą twardnieje. Ten materiał, który można nakładać na powierzchnie z cegły, bloczków lub betonu w celu uzyskania gładkiej powierzchni, nazywa się tynkiem. Wcześniej nakładana jest zwykle warstwa tynku o grubości 6 mm, aby uzyskać gładkie wykończenie przed malowaniem. Jest to proces dwuetapowy i obejmuje różne elementy, takie jak piasek, cement i woda, które należy wymieszać na miejscu najlepiej tuż przed położeniem, aby nie stwardniał. Tynki maszynowe

Proces ten jest powoli zastępowany przez bezpośrednie nakładanie pojedynczej warstwy tynku. W przypadku tynków gipsowych przygotowany proszek miesza się z wodą i nakłada bezpośrednio na ścianę.

Tynk gipsowy można nakładać bezpośrednio na dowolną cegłę, pustak pełny lub bloczek i płytę gipsową.

Grubość tynku gipsowego

Można go nakładać w grubości 6-20 mm . Grubość dolnej warstwy tynku wynosi zwykle 11 mm dla ścian i 8 mm dla sufitu, a warstwy wykończeniowej 2 mm.

Zaleca się nałożenie tynku gipsowego o minimalnej grubości 6 mm, aby uniknąć pęknięć. Jeżeli na ścianie wymagana jest grubość tynku powyżej 20 mm, wówczas nakłada się wstępną warstwę tynku cementowo-piaskowego na grubość 8-12 mm, następnie nakłada się tynk na pozostałą grubość nie mniejszą niż 6 mm, aby uzyskać gładki koniec.

Zalety tynku gipsowego

Wykonawcy zaczęli preferować tynk ze względu na jego doskonałe wykończenie i oszczędność czasu. Łatwość aplikacji, ten tynk można nakładać bezpośrednio na cegłę/bloki. Jest również bardzo łatwy w aplikacji i wypoziomowaniu.

Brak pęknięć skurczowych

Reakcja gipsu wytwarza mniej ciepła niż reakcja cementu z wodą. Dzięki temu w tynku występuje mniej pęknięć skurczowych w porównaniu z tradycyjnym tynkiem cementowym.

Szybki czas wiązania – Gips wiąże szybko (tj. w ciągu 25-30 minut). Dlatego malowanie można rozpocząć po 72 godzinach od nałożenia tynku.

Nie wymaga czasu utwardzania: Tynk gipsowy nie wymaga utwardzania, co oszczędza wodę i czas podczas budowy.

Wysoka wydajność: znacznie skraca czas w porównaniu z konwencjonalnym tynkiem cementowym.

Wysoka wydajność: doskonała wysoka wytrzymałość po wyschnięciu, trwałość i lekkość.

Gładkie wykończenie — idealnie wyrównane, równe, gładkie ściany i idealne kąty pod kątem prostym

Ognioodporność: Gips jest bardzo ognioodporny.

Niska przewodność cieplna – Gips ma niską przewodność cieplną. Oszczędza to koszty energii elektrycznej na ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń w budynku.

Zastosowanie dekoracyjne: Można go również łatwo nakładać do celów dekoracyjnych i można go formować w różne kształty

Wady tynku gipsowego

Tynku nie można stosować na ściany zewnętrzne , ponieważ zatrzymują wilgoć. Również tynkowanie gipsowe nie może być wykonywane w miejscach stale wilgotnych, takich jak łazienka itp.

Tynk gipsowy jest droższy niż tradycyjny tynk (cementowy i piaskowy) o tej samej grubości.